علت داغ شدن جاروبرقی چیست و چگونه رفع می شود؟

چرا جاروبرقی داغ می شود؟ علت داغ شدن بیش از حد جاروبرقی در حین کار و راه های رفع آن چیست؟

 

افزودن نظر
1 پاسخ(ها)

گاهی ممکن است در هنگام استفاده از جاروبرقی با لمس کردن یا بوی حرارت آن به این نکته پی برده باشید که جاروبرقی بسیار داغ شده است. در این صورت باید بلافاصله جاروبرقی خود را خاموش و به دنبال عیب آن باشید تا آن را شناسایی و برطرف کنید بدون اینکه آسیب جدی تری به جاروبرقی وارد شود. البته حتما قبل از روشن کردن پاکت جاروبرقی را چک کنید.

از دلایل داغ شدن بیش از حد جاروبرقی، خراب شدن ترموستات آن است. در بسیاری از مدل های جاروبرقی یک ترموستات تعبیه شده است و وظیفه آن به این صورت است که اگر حرارت یا دمای موتور به یک اندازه مشخص رسید فرمان خاموش شدن جاروبرقی را می دهد. در نتیجه به محض داغ شدن موتور جاروبرقی به صورت خودکار جاروبرقی خاموش خواهد شد. اما اگر ترموستات به موقع وارد عمل نشود، موتور داغ و بوی حرارت آن بلند می شود.

برای شناسایی این عیب کافی است که عملکرد جاروبرقی را در نظر بگیرید. اگر جاروبرقی پس از ۳۰ دقیقه کار موتور آن داغ شد و بوی حرارت آن در فضای اتاق پخش شد، نشان دهنده این است که ترموستات جاروبرقی خراب شده است و باید آن را بررسی کنید. در نهایت در صورت خراب بودن ترموستات باید آن را تعویض و ترموستات جدید را جایگزین کنید.

از دیگر علت های داغ شدن جاروبرقی، سوختن برد جاروبرقی می باشد. در این حالت ترموستات به خوبی کار می کند اما برد اطلاعات را به موتور جاروبرقی منتقل نمی کند تا به محض داغ شدن دستگاه، خاموش شود.

موتور جاروبرقی دارای یک سیم پیچ اصلی و یک سیم پیچ راه اندازی است. گاهی ممکن است بین حلقه اتصال این سیم پیچ ها اتصالی ایجاد شده باشد. این امر باعث می شود مسیر جریان الکتریکی کوتاه تر شود در نتیجه میدان مغناطیسی مناسب برای گردش موتور به وجود نمی آید. این مورد یکی از مهمترین دلایل داغ شدن جاروبرقی به شمار می آید.

پاسخ داده شده در ۱۴۰۰/۰۷/۱۸.
افزودن نظر

پاسخ شما

برای ارسال پاسخ, شما باید شرایط و ضوابط و قوانین و حریم خصوصی را قبول کنید