سایز کیبورد هرچه بزرگ تر باشد بهتر است یا کوچک تر؟

سلام و وقت بخیر به همگی. من میخواستم برای  setup خودم یه کیبورد بخرم. خودم حس میکردم که کیبورد بزرگ تر باید بهتر باشه چون همه چی و اعداد و این ها رو داره. ولی متوجه شدم که برخلاف انتظارم کیبوردهای کوچک تر انگار محبوب تر هستند و گران ترند. میخواستم بپرسم کدام بهتره و چه مزینی کیبوردهای کوچک تر نسبت به بزرگ تر دارند؟

افزودن نظر
1 پاسخ(ها)

ببین دو مدل کیبورد داریم و دو مدل سوییچ (دکمه‌های کیبورد) و چهار تا سایز اصلی داریم:

مدل mechanical و membrance

سوییچ‌های clicky و linear (البته tactile هم هست که خب بین اینا حساب میشه ولی خب با اون کاری نداریم)

سایزها: ۱۰۰٪ | کامپکت | ۷۵٪  | زیر ۶۵٪

به نظرم خیلی‌ش برمیگرده به سلیقه و کاربرد. مثلا مکانیکال رو خیلی از گیمرها می‌پسندن. اینجوریه که دکمه رو قبل اینکه تا ته فشار بدی هم کار میکنه و اصطلاحا نیاز نیست bottom outش کنی تا کار کنه. و دکمه‌هاش توی سخت‌افزارش از هم مستقل هستن و در نتیجه چند تا دکمه همزمان باهم به سیستم ارسال میشن. مکانیکال‌ها گرون‌تر هم هستن و استقامتشون هم بیشتره. سوییچ‌های کلیکی هم صدادارن ولی linearها بی‌صداعن (مثل دکمه‌های لپ تاپ)

توی سایز ها هم خب ۱۰۰٪ فول آپشنه و کلی قابلیت داره. کامپکت فشرده‌تره و حالا یا نامپد داره یا نداره. (مثلا همین که روی لپ تاپ‌ها هستن این مدلی‌ان که لپ‌تاپ‌های ۱۳-۱۴ اینچی نامپد ندارن ولی ۱۵ به بالا دارن). مدل ۷۵٪ هم کوچیکتره و خب زیر ۶۵٪ هم رفته رفته از راست و بالاش می‌زنن تا کوچیکتر شه.

من خودم از linear خوشم میاد که بی سر و صدا باشه. از لحاظ سایز هم کامپکت لپ‌تاپی رو ترجیح میدم چون برام پرتابل بودن مهمه. برای تایپ خیلی مناسبه و لازم نیست انگشت‌ها مسافت زیادی رو هم طولی و عرضی و هم عمقی طی کنن و تایپو (خطای تایپی) کمتر پیش میاد. ولی برعکس با کیبورد مکانیکال ۱۰۰٪ کلیکی انقدر غلط میزنم و خیلی اون به درد گیمینگ میخوره. هر چند من خودم با همین کامپکت‌ها هم راحت‌ترم حتی برای گیم زدن.

پاسخ داده شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۷.
افزودن نظر

پاسخ شما

برای ارسال پاسخ, شما باید شرایط و ضوابط و قوانین و حریم خصوصی را قبول کنید