اره فارسی بر چیست و چه کاربردی دارد ؟

فارسی بر  اولین وسیله مورد علاقه و پرکاربردترین ابزار مورد استفاده در صنعت نجاری است. اره فارسی بر در دو مدل دستی و برقی موجود می باشد و برای برش و اتصال پرشین استفاده می شود.

اتصال فارسی به معنای ایجاد برشی است که در آن دو عضو با یکدیگر زاویه تشکیل می دهند. این اتصال معمولاً ۴۵ درجه است و دو عضو بر هم عمود هستند. فارسی بر  امکان برش دقیق با زوایای خاص و سرعت بسیار بالا را ایجاد می کند. بر روی این دستگاه سیستم درجه بندی وجود دارد که امکان برش های اریب، عمودی، افقی، فارسی و ترکیبی را فراهم می کند.

در برخی از مدل های فارسی بر  شرکت های سازنده به دلیل فضایی که در طراحی وجود داشت پا را فراتر گذاشته و امکان برش زاویه افقی را تا ۵۴ درجه فراهم کرده اند.

موتور فارسی بر

به طور معمول در این دستگاه از مدل موتور استفاده می شود. موتور دینامیک و زغال سنگ. به گفته کارشناسان، موتور زغال سنگ نسبت به موتور دینامیکی این مزیت را دارد که می توان آن را در حین کار خاموش و روشن کرد تا فشار وارد بر دستگاه کاهش یابد.

این موتورها قدرت برش کمی دارند و برای برش چوب باید اجازه دهید دستگاه ابتدا سرعت مناسبی داشته باشد و سپس برش را شروع کنید. اره های با موتورهای دینامیک باید دائما روشن باشند، بسیار پر سر و صدا هستند، اما طول عمر موتورهای دینامیک بیشتر است. در سال های اخیر مدل هایی از اره با موتور دینامیک به بازار آمده است که سروصدای کمتری دارند.

در دستگاه های قدیمی موتور دستگاه به صورت افقی زیر دسته قرار می گرفت. تیغه مستقیماً به شفت موتور متصل شد و برش به صورت عمودی انجام شد. موضوعی که در مدل های جدید این دستگاه مورد توجه و بروز رسانی سازندگان قرار گرفته است.

فارسی بر یک طرف و دو طرف

ماشین های قدیمی دارای موتور در سمت راست خود هستند و یک فضای برش ۴۵ درجه در سمت چپ وجود دارد. بنابراین این دستگاه ها فقط قادر به برش از یک طرف هستند. به لطف پیشرفت تکنولوژی و بهینه سازی این دستگاه، سازندگان در سال های اخیر به فکر استفاده بهتر از فضای این دستگاه بوده اند. لذا فارسی را از دو طرف راه انداختند.

در مدل های جدید، انتقال نیرو با استفاده از گیربکس انجام می شود، بنابراین امکان برش از سمت راست وجود دارد. با فارسی در دو طرف دیگر نیازی به چرخاندن چوب برای برش زاویه نیست. این دستگاه جدید باعث افزایش کیفیت و سرعت پروژه ها می شود.

نگاهی به انواع اره فارسی بر

میله فارسی یکی از قدیمی ترین مدل های میله ایرانی است که در صنعت چوب استفاده می شود. شاید بتوان از این دستگاه به عنوان دقیق ترین مدل فارسی موجود نام برد. این دستگاه امکانات زیادی ندارد. از موتور دینامیک استفاده می کند و صدای کمی دارد. دارای تفنگ سنگین است و برای برش های آلومینیومی خاص نیز انتخاب خوبی است.

از اره ساده برای ایجاد زاویه در انتهای قطعات چوبی یا برش های پیوسته با اندازه های مشابه استفاده می شود. از این اره برای شکل دادن به چارچوب سازه های مختلف چوبی یا برش های ۹۰ درجه استفاده می شود.

اره کشویی ایرانی نسبت به سایر مدل های موجود این دستگاه کاربرد بیشتری دارد. موتور و تیغه این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که بر روی بازوی متحرک حرکت می کند تا برش های طولانی تری ایجاد کند. با اره کشویی می توانید عرض برشی دو برابر یا بیشتر از مدل ثابت داشته باشید.

درب کشویی فارسی بر  نیز در مدل های یک طرفه و دو طرفه تولید می شود. فارسی یک طرفه روی لغزنده به معنای خم شدن بازو از یک طرف و دو طرفه بودن به معنای خم شدن بازو در هر دو جهت است که می تواند برش زاویه ای بازو را در دو طرف چپ و راست انجام دهد.

 

سوال شده در ۱۴۰۱/۰۹/۲۱ در تکنولوژی.
افزودن نظر
0 پاسخ(ها)

پاسخ شما

برای ارسال پاسخ, شما باید شرایط و ضوابط و قوانین و حریم خصوصی را قبول کنید